2023-02-12 (#27938048-fws)

Fundacja Wolne Społeczeństwo
ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań (Poland)
e-mail: fws@wolnespoleczenstwo.org; fax.: 0048 616661059

Adresaci:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa

Petycja dot.: ustawy powodującej unieważnienie instytucji odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów sądów powszechnych

Petycja o wskazanie ustawodawczych naruszeń Konstytucji

W przypadku wystąpienia Prezydenta Rzeczypospolitej na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, Fundacja Wolne Społeczeństwo (FWS) postuluje na podstawie art. 122 ust. 3 w związku z art. 126 ust. 2 i art. 63 Konstytucji poparcie przez Prezydenta tegoż wniosku prezydenckim wskazaniem Trybunałowi Konstytucyjnemu zarzutów zawartych w złożonej przez FWS dnia 10 lutego 2023 r. “Petycji przeciwko bezkarności sędziów” (27933888-fws), dotyczących ustawodawczych naruszeń Konstytucji, które zostały popełnione w postępowaniu ustawodawczym dotyczącym tej ustawy: (A) w zakresie zasad demokratycznego stanowienia prawa, (B) w zakresie prawa do bezstronnego sądu w sprawie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego, oraz (C) w zakresie konstytucyjnego rozdziału kompetencji pomiędzy sądy powszechne i sądy administracyjne.1

W uzupełnieniu “Petycji przeciwko bezkarności sędziów” z dnia 10 lutego 2023 r. (27933888-fws) FWS postuluje zbadanie przez Prezydenta integralności instytucjonalnej Sejmu w granicach naruszania art. 100 ust. 1 Konstytucji w zakresie prawa wyborców do zgłaszania kandydatów na posłów, a to z uwzględnieniem braku podstaw uznania, że “komitet wyborczy wyborców”, będący faktycznie organizacją polityczną, a nie będący wyborcą lub grupą wyborców, stanowić może część lub sposób urzeczywistnienia tego prawa.

FWS postuluje rozpatrzenie przesłanek oraz uzasadnienia “Petycji przeciwko bezkarności sędziów” z dnia 10 lutego 2023 r. (27933888-fws) jako przesłanek i uzasadnienia niniejszej petycji o wskazanie Trybunałowi Konstytucyjnemu ustawodawczych naruszeń Konstytucji, dokonywane przez Prezydenta w ramach wykonywania prezydenckich obowiązków czuwania nad przestrzeganiem Konstytucji i stania na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa wobec zagrożenia praw, wolności lub interesów obywateli Rzeczypospolitej bezkarnością sędziowską i związanym z nią zewnętrznym wpływaniem na sądownictwo w Polsce.

Uzasadnienie

Za zgodne z Konstytucją uznawać można podjęcie funkcji posła tylko w przypadku uzyskania przezeń mandatu poselskiego w wyborach, w których kandydatów zgłaszać mogli także (osobiście) wyborcy: (A) niezależnie do zgłoszeń dokonywanych przez partie polityczne; oraz (B) niezależnie od zgłoszeń dokonywanych przez organizacje polityczne nazwane komitetami wyborczymi (wyborców), lub dokonywanych przez inne podobne takim komitetom organizacje, które od partii politycznych różnią się nieznacznie i nie odpowiadają podmiotowej charakterystyce wyborcy określonej Konstytucją. W zakresie odniesienia niniejszej petycji połączonej z “Petycją przeciwko bezkarności sędziów” z dnia 10 lutego 2023 r. (27933888-fws) zasadnym jest zatem także stwierdzenie braku uchwalenia ustawy przez Sejm Rzeczypospolitej, dokonywane obok stwierdzenia braku demokratycznego dopuszczenia do rozważenia, lub braku choćby ujawnienia, stanowiska strony społecznej w postępowaniu ustawodawczym w przedmiocie skutków i zagrożeń wynikających z unieważnienia instytucji odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów sądów powszechnych będącego spodziewanym następstwem stosowania ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Zadaniem i obowiązkiem Prezydenta w ramach wykonywania prezydenckich obowiązków czuwania nad przestrzeganiem Konstytucji i stania na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa jest przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu sprawę zgodności ustawy z Konstytucją w pełnym wymiarze tej sprawy, obejmującym także stanowiska, opinie i obawy strony społecznej, w wymiarze, którego poznanie bez prezydenckiego wsparcia może nie mieścić się w granicach możliwości i kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, a także jest nieosiągalne dla pojedynczej organizacji społecznej. Zakres zadań i uprawnień Prezydenta związanych z jego obowiązkiem czuwania nad przestrzeganiem Konstytucji jest bowiem szerszy niż zakres uprawnień i obowiązków Trybunału Konstytucyjnego, większy niż możliwości pojedynczej organizacji społecznej, a nadto są jego uprawnienia i obowiązki w zakresie działań na rzecz poszanowania Konstytucji bardziej “aktywnymi”, czynnymi oraz inicjatywnymi, niż uprawnienia i obowiązki Trybunału Konstytucyjnego.

FWS oczekuje od Prezydenta Rzeczypospolitej czynnego udziału w budowaniu praworządności w Polsce i w zażegnywaniu kryzysu polskiej państwowości, wskazując, że państwo, które dopuszcza przestępców do pełnienia funkcji sędziowskich, które dopuszcza się (wskazanych Prezydentowi) czynów sięgających zbrodni określonej prawem międzynarodowym, wymuszonego zaginięcia osoby małoletniej, może nie zasługiwać ani na poparcie ani nawet na istnienie. Przed Prezydentem stoją zadania, których wypełnienie może określić dla wielu przyszłych pokoleń znaczenie instytucji Prezydenta w ustroju Rzeczypospolitej.


Zarząd Fundacji Wolne Społeczeństwo
(...)


  1. Wniesienie petycji: Załączona petycja dotycząca obowiązku Prezydenta wskazania Trybunałowi Konstytucyjnemu ustawodawczych naruszeń Konstytucji jest wnoszona wedle ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r., poz. 870). Wyrażam zgodę na publikowanie wraz z petycją mego imienia i nazwiska oraz mych danych adresowych wskazanych w petycji i w pismach jej towarzyszących, jak również danych adresowych FWS. Petycja przeznaczona jest do publikowania w całości; wskazane w niej lub w jej dokumentacji imiona i nazwiska poza wskazaniem przedstawiciela FWS dotyczą wyłącznie osób pełniących funkcje publiczne.↩︎